Yükleniyor...
× Anasayfa Ürünler Müşteriler Çevre ve Sosyal Sorumluluk Bizden Haberler İletişim
Dünden Bugüne Pimsa Otomotiv
2020 yılında Türkiye’nin ilk 500 büyük şirketi arasında yer alan, tasarım yapan global bir sistem üreticisi olmak.

1975

Küçükyalı’da E-5 yolu üzerinde kiralık bir binada kalıp poliüretan parçalar imalatına başlandı. İlk klişe “Otomotivde , mobilyada, inşaatta, savunma sanayinde poliüretan” oldu. Kuruculardan Mithat Bigat ve Ömer Bilgin şirket idarecileri oldu. 

1977

Otomarsan şirketinin O-309 otobüsleri için verdiği koltuk süngeri siparişi ile başlayan ilişkilerde, kayıt içi otomotiv sanayinin ortakların mizacına uygun bir dal olduğu anlaşıldı. Otosan ve Otoyol firmalarının da siparişleri ile şirketin geleceği çizilmiş oldu. Pimsa  Türk otomotiv sanayiine poliüretan ürünler üreten bir  firma oldu.

1980-1984

1980 Yılında Pimsa otomotiv sektörünün kabul ettiği bir firma haline gelince aldığı siparişleri yerine getirmek için Küçükyalı’da 3 ayrı kiralık binada imalat yapıyor duruma geldi. Kısa süre sonra da Dudullu OSB’de bulunan yeni fabrika binasına taşındı.

1985

Dudullu’daki fabrikada koltuk süngeri, direksiyon ve kolçak üretimi ile başlayan üretime 10 yıl içinde çeşitlenerek motor izolasyonları, taban halısı, trim panelleri, güneş siperliği gibi iç giydirme parçaları da eklenerek ürün gamı genişletildi. 

1995

Şirketin artan metal alt parça ihtiyacını karşılamak için Otimsa Teknik İmalat Limited Şirketi kuruldu.

 

1997

Türkiye’nin AB gümrük birliği anlaşmasını imzalamasıyla Türk Otomotiv Sanayi’nin çehresi tamamen değişti. Bu duruma paralel olarak sistem üreticisi olmak için Avrupa’da ortaklık için birçok şirket ile görüşmeler başladı.

1999

Yeni araçlarda airbag kullanımının artması ve müşterilerimizin isteği ile direksiyon üretimi için Alman Petri ve İspanyol Dalphi Metal şirketleri ile ortak Pimsa Direksiyon A.Ş. kuruldu. Yabancı ortakların sahip değiştirmesi neticesinde aralarında çıkan anlaşmazlık yüzünden Pimsa Direksiyon A.Ş. 2011 yılında tasviye edildi.

2000

Alman şirketlerine akustik parçalar imal eden Pelzer Gmbh ile ortak HP Pelzer Pimsa Otomotiv Sanayi AŞ kuruldu ve bu şirket Ford Otosan yan sanayi parkındaki tesisi ve TOSB bölgesinde kurulan ilk fabrika olarak 2001 yılında imalata başladı.

2001

Fiat’ın global tedarikçisi olan İtalyan Adler Plastik Şirketi ile de ortak Pimsa Adler Otomotiv A.Ş. kuruldu ve Dudullu’da Pimsa Poliüretan’a komşu kiralık bir binada üretim başladı. 

2003

ISO/TS 16949 kalite belgesi ile belgelendirildi ve ISO 14001 belgesi alındı.

 

2004

Pimsa Poliüretan A.Ş. kurduğu ortaklıkların konusu dışında kalan işlere yöneldi ve genellikle ticari araçlara poliüretan parça imalatına yönelerek ilk paspas üretimi ve globalleşme hamlesi  başladı.

2004

Pimsa Poliüretan Ford Q1 belgesi  ile ödüllendirildi.

2006

Pimsa Otomotiv Tekstilleri A.Ş. firması grup firmalarının halı ve keçe ihtiyacını karşılamak için kuruldu.

2011

HP Pelzer Pimsa Romanya kuruldu ve 2012 yılı ortasında üretime başladı. Bu şirket 2017 yılı sonunda yabancı ortağımıza satılmıştır.

2012

Şirketimizin ismi Pimsa Otomotiv A.Ş. olarak değiştirildi ve TOSB Organize Sanayi bölgesindeki yeni üretim tesisi ve idari binasına taşındı. Pimsa Otomotiv binasında güneş enerjisi sistemi ile çevre dostu enerji üretimi ve kullanımı başladı

2013

Petersburg’da Pelzer Pimsa Rus şirketi kuruldu. Bu şirket 2017 yılı sonunda yabancı ortağımıza satılmıştır.

2014

Pimsa Otomotiv A.Ş. Türkiye’deki ilk patentini güneşlik üretim metodu için almıştır
 

2016

Pimsa Otomotiv, Kocaeli Sanayi Odası tarafından Büyük İşletme Kategorisi Otomotiv ve Yan Sanayi Sektörü Çevre Ödülü’ne layık görüldü ve Pimsa Otomotiv LEED Gold sertifikası ile ödüllendirildi.

2016

Pimsa Otomotiv Türkiye’nin 265. Arge Merkezi oldu.
 

2017

İngiltere’de QCL Şirketi satın alındı ve ilk yurtdışı üretim merkezi oluştu.

2018

Pimsa Otomotiv ilk Avrupa patentini aldı.