× Anasayfa Ürünler Müşteriler Çevre ve Sosyal Sorumluluk Bizden Haberler İletişim
İş ve Staj Başvuruları
İşe Alım Ve Yerleştirme

Şirketimizde işe alım sürecinin temel amacı doğru işe doğru insan seçimidir.
Şirketimize yapılan başvurularda açık pozisyonların, yetkinliklerin ve aranan niteliklerin birbiri ile uyumlu olması sağlanır. Online olarak sistem üzerinden yapılan başvurularda özgeçmişiniz incelenir. İş tecrübesi, eğitim geçmişiniz, yabancı dil bilgisi gibi özelliklerle birlikte pozisyonun gerektirdiği niteliklerin örtüşmesi ile insan kaynakları, ilgili departman müdürleri ve genel müdür yardımcılarının katıldığı mülakatlarla aday değerlendirilir. Olumlu geçen mülakat sonrası aday uygun pozisyona yerleştirilir. Olumsuz geçen görüşmelerde ise geri dönüş yapılarak bilgi verilir.

Eğitim ve Geliştirme

Çalışanlarımızın sürekli eğitim programlarıyla profesyonel ve kişisel gelişimlerini desteklemeyi amaçlıyoruz. Yetkinliklerin geliştirilmesi ve iş performanslarının arttırılması, eğitim ihtiyaçlarının ortaya çıkarılması, yıllık olarak belirlenen eğitim planlarının oluşturulması ve uygulanması, değişen koşullara uyum sağlanmasıyla bu doğrultuda başarıyı daim kılmak esas alınır.

Oryantasyon;

Oryantasyon eğitimi, işe alıştırma eğitim programıdır. Yeni çalışana şirketimizin geçmişi ve bugünü, örgütsel yapısı, şirketin organizasyonel yapısı, birimler, üretilen mal ve hizmetler, üretim hatları, müşteriler, iş koşulları, işletme politikaları, sosyal haklar, ücret sistemleri, iş güvenliği uygulamaları gibi konularda bilgi verilerek çalışanın kendisini kurumun bir parçası olarak görmeye başlamasıyla sonlandırılır.

Kariyer Planlaması

Şirketimizde, kariyer yönetimi çalışanlarımızın iş hayatlarına ilişkin planlamalar yapmaktır. Çalışanlarımıza kendilerini geliştirmede veya kariyer hedeflerini gerçekleştirmede yardımcı olmak, kendilerini geliştirme fırsatı sunmak, çalışanlarımız için yollar ve faaliyetler belirlemek amacıyla gerçekleştirilen süreçtir. Belirli periyotlarla, çalışanlar yöneticileri tarafından değerlendirmeye alınır ve değerlendirme sonuçları, kariyer rehberini oluşturur. İş analizleri yapılarak iş ve görev tanımları ortaya çıkarılır. Tüm pozisyonlar için gerekli bilgi, beceri ve yetenekler belirlenir. İş zenginleştirme, iş rotasyonu, örgütsel yedekleme, yönetici geliştirme ve terfi programları şirketimizde Kariyer Planlama politikamızın ilkeleri arasında yer alır.

Performans Değerlendirme

Şirketimizin stratejik hedefleriyle, bölüm ve bireysel hedeflerle devam eden Performans Yönetim Sistemi uygulanmaktadır. Çalışanlarımızın kişisel ve mesleki gelişimleriyle beraber artan performanslarıyla şirketimizde çalışanlarımızla birlikte kazanmaktadır. Performans değerlendirme sistemi yılda bir kez çalışan ve yönetim arasındaki görüşmelerle gerçekleşmektedir. Değerlendirme sonuçları çalışanın kişisel gelişim planlarına, eğitim ihtiyaçlarına, kariyer basamaklarının belirlenmesine veri sağlamaktadır.
Geleceğin için en önemli adım, iş hayatına ve kariyerine doğru yerden başlamaktır.
CV Gönder
İşe Alım Stratejisi
Geleceğin için en önemli adım, iş hayatına ve kariyerine doğru yerden başlamaktır.

Programımıza katılmak isteyen öğrenciler birçok konuda deneyim kazanma fırsatı yakalar. Başvurularınız sadece Pimsa Otomotiv A.Ş. İnsan Kaynakları Departmanı tarafından görüntülenir ve değerlendirilir. Şirketimizde uzun ve kısa dönem olarak staj programlarımız bulunmaktadır.

Başvuru Şartları;

•    Meslek Lisesi veya Üniversite öğrencisi olan,
•    Staj zorunluluğu olan bölümlerde okuyan ya da staj sürecinin sigortası okul tarafından karşılanan,
•    MS Office programlarını iyi seviyede kullanabilen,
•    İletişim yeteneği kuvvetli ve takım çalışmasına yatkın

Staj deneyimlerini bizlerle gerçekleştirmek isteyen öğrenciler, şirketimize gelebilir ya da ilanlarımız üzerinden başvuru yapabilirler.